domowa-pizza

Ciasto na pizzę i focaccię z semoliną i mąką typu “00”

Ciasto na pizzę i focaccię zrobimy z każdej mąki, w związku z tym nie ma konieczności kupowania tej konkretnej właśnie. Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu ciasta, jak najbardziej przypominającego to, które jedliśmy we Włoszech lub w prawdziwej włoskiej pizzerii w Polsce, warto pokusić się o zakup tejże. Nie jest to mąka powszechnie dostępna, ale w sklepach z żywnością z różnych stron świata, jak i w lepszych delikatesach, czy hurtowniach spożywczych powinna być dostępna bez problemu. Zresztą, od czego mamy Internet.

Mąka w typie “00” (wł. doppio zero), jest włoskim typem mąki i charakteryzuje się baaardzo drobnym zmieleniem, w palcach przypomina puder, a w związku tym wypieki przy jej użyciu stają się miękkie i delikatne. Sposób jej zmielenia powoduje, że ciasto idealnie wchłania sos, jest chrupkie i elastyczne zarazem. Z informacji, jakie udało mi się pozyskać wynika, że w Polsce odpowiednikiem mąki “00” jest mąka typu 405.

  • Przepis na focaccię i kanapkę z jej udziałem znajdziecie tu i tu, a na domową pizzę z tego co w szafce i lodówce tutaj.

Szczegóły

Porcje

1 pizza lub focaccia

Przygotowanie

80-90 minut

Pieczenie

10-12 minut

Składniki

  • 200 g mąki pszennej typ 00 (w Polsce 405) + 1 łyżka do podsypania stolnicy blatu w trakcie wyrabiania

  • 50 g semoliny + 1 łyżka do podsypania ciasta na blaszkę/kamieniu do pieczenia

  • 8 g świeżych drożdży lub 4 g suszonych

  • 1/2 łyżeczka soli morskiej

  • 1/2 łyżeczki cukru

  • ok. 25 ml oliwy

  • ok. 125 ml letniej wody

Przygotowanie

  • Do letniej wody dodaję drożdże, cukier i łyżkę mąki 00, mieszam i odstawiam na około 15 minut w ciepłe miejsce, do czasu aż drożdże zaczną pracować. Latem proces ten jest krótki, zimną lub w chłodne dni, włączam piekarnik i rozgrzewam go do 50°C, wstawiam do niego przygotowany zaczyn i czekam aż podrośnie.
  • Do misy miksera przesypuję mąki, sól, wlewam przygotowany zaczyn i oliwę, mieszam do połączenia się składników oraz do uzyskania sprężystej, jędrnej konsystencji ciasta. Może się okazać, że ciasto będzie wymagało dodatku odrobiny wody, aby nie przesadzić z jej ilością, należy dolewać ją stopniowo, ciągle mieszając ciasto. W przypadku dodania za dużej ilości wody, należy dodać trochę mąki, tak, by uzyskać pożądaną konsystencję.
  • Przygotowane ciasto przekładam do większej, około 3 litrowej, czystej miski wysmarowanej delikatnie oliwą, tak by rosnące ciasto nie przywierało do jej brzegów. Odstawiam do wyrośnięcia na około 45-60 minut. I znów, w chłodne dniu lub zimą, wykorzystuję nagrzany do 50°C piekarnik, do którego wstawiam wyrobione ciasto. Miskę przykrywam wilgotną ściereczką, by ciasto nie wysychało z wierzchu.
  • Pizza
  • Kiedy ciasto wyrośnie, podwoi swoją pierwotną objętość, przekładam je na podsypaną mąką stolnicę i formuję zgrabną kulkę, którą rozciągam na bardzo cienki, około 2-3 mm placek. W trakcie rozciągania obracam ciasto, tak by z każdej strony było równej grubości. Ciasto można rozwałkować, przy użyciu wałka. Bez względu na wybraną technikę, należy pamiętać o obracaniu ciasta, by równomiernie je rozwałkować.
    Ważne jest by wałkować ciasto w jednym kierunku, tj. od siebie w górę, tak by przypominało to rozciąganie. Dzięki temu, niewprawieni w boju uzyskają możliwie najbardziej przypominający okrąg pizzowy placek 😉
    Smaruje sosem pomidorowym i układam ulubione dodatki.
  • Focaccia
  • Kiedy ciasto wyrośnie, podwoi swoją pierwotną objętość, przekładam je na blaszkę lub do formy na ciasto delikatnie podsypanej semoliną, rozprowadzam opuszkami palców, tak by uzyskać pożądany kształt i doprawiam ulubionymi dodatkami lub pozostawiam bez ingerencji, obsypując jedynie płatkami soli i skrapiając delikatnie oliwą.
  • Pizzę i focaccię z dodatkami piekę w 250°C przez około 10-12 minut.
    Focaccię bez dodatków piekę w 250°C przez około 8-10 minut.
    W obu przypadkach ciasto powinno mieć złoto-brązowe brzegi 🙂
ciasto-na-pizze-i-focaccie
ciasto-na-pizze-i-focaccie