Sezonowe owoce pod kruszonką to dla mnie jeden z fenomenów kulinarnych. Prosty w formie, a tak bogaty w smaku. Ma w sobie coś z elegancji i nonszalancji jednocześnie. Można go modyfikować na tak wiele sposobów, że ciężko się nim znudzić. Nieskomplikowany i w miarę szybki do wykonania, idealnie nadaje się do podania niespodziewanym gościom do kawy czy herbaty. Jesienią, poza jabłkami pod kruszonką, uwielbiam także śliwki pod cynamonowa kruszonką.
Śliwki w tym sezonie skradły moje słodkie kulinarne serce, dlatego też postanowiłam podać je pod kruszonka. Poza śliwkami idealnie pod kruszonkę nadają się kwaskowe owoce. W połączeniu ze słodką i aromatyczną kruszoną tworzą bezsprzeczny duet smakowy – słodko-kwaśny, jeden z moich najbardziej ulubionych. Jeśli nie śliwki to co? Ja poszłabym w jabłka (kwaśne odmiany, np. Antonówka czy Szara Reneta), wiśnie, porzeczki, jeżyny. Chętnie pałaszuję je jeszcze ciepłe, aromat zapieczonych owoców, masła, skarmelizowanego cukru i cynamonu jest obłędny, a zgęstniały delikatnie od mąki sok z zapieczonych owoców jest tak pyszny, że trudno się od niego oderwać. Ostatnio połowa zapiekanego z owocami deseru dziwnym sposobem(;)) zniknęła jeszcze na gorąco :D.
Na koniec dodam, że dla bardziej cierpliwych, deser można podać z kleksem kwaśnej śmietany, jak i sosem waniliowym. Jak wytrenuję swoją powściągliwość konsumpcyjną, to może kiedyś uda mi się na łamach bloga zamieścić przepis na ten deser urozmaicony sosem waniliowym :D.
Szczegóły
6
10 minut
ok. 50 minut
Składniki
- Kruszonka
140 g miękkiego masła
125 g cukru
210 g mąki pszennej
1,5 łyżeczki cynamonu
- Owoce
1,5 kg śliwek
2 łyżki cukru
1 łyżeczka cynamonu
- Jeśli nie przepadasz za cynamonem tak bardzo jak ja, możesz pominąć jego udział w kruszonce i zastąpić go wanilią (ziarna z 1 laski lub 1 łyżeczką pasty waniliowej).
Przygotowanie
- Składniki na kruszonkę umieszczam w dużej misce i przy pomocy firlejka (mątewki) mieszam do uzyskania kruszonkowej konsystencji, która powinna przypominać wilgotny, zbrylający się piasek.
- Śliwki myję, przekrawam na pół, wyjmuję pestki i przekładam do osobnej miski. Zasypuję cukrem i cynamonem, dokładnie mieszam, po czym przekładam je na dno naczynia żaroodpornego i w miarę równomiernie rozsypuję na nich kruszonkę.
- Wstawiam do nagrzanego do180°C piekarnika i piekę przez około 50 minut, aż wypieczone owoce puszczą sok, który będzie równomiernie, z każdej strony bulgotać, a kruszona nabierze złotawego koloru.