fasola-z-czabajską-kiełbasą-w-pomidorach-na-ostro

Fasola z czabajską kiełbasą w pomidorach na ostro

W pogoni za smakiem fasolki po bretońsku udało mi się zgotować całkowicie inne danie, choć nadal i na szczęście z udziałem fasolki. Kiełbasa czabajska (zwana także czabajką ta nazwa jakoś bardziej mi się podoba 😉) jest wędzona, ostra, wyraźna w smaku dzięki mocnemu doprawieniu papryką. Do jej produkcji nie używa się pieprzu. Kiełbasa swoje korzenie ma na Węgrzech, a jej lokalna nazwa to csabai kolbász. Produkty wyprodukowane wyłącznie w Gyuli i Békéscsaby mogą być określane tą nazwą, jako że stanowią znany na całym świecie wyrób chałupniczy, objęte są chronionym w UE oznaczeniem geograficznym. Czabajka ma ciemnoczerwony kolor, mocy wędzony aromat i dostępna jest w dwóch rozmiarach – laski o długości ok. 45 cm lub dwóch krótszych, gdzie każda mierzy ok. 25 cm. Aby kiełbasa zaliczała się do Czabajki powinna spełniać podstawowe kryteria: wyprodukowana z mięsa wieprzowego, składać się ze wszystkich jadalnych części zwierzęcia, doprawiona dużą ilością mielonej papryki i zamknięta w świńskim jelicie.
Tak jak pisałam wyżej, a dokładniej rzecz ujmując – w liście składników, czabajkę można spokojnie zastąpić bardziej powszechnych w Polsce chorizo, które także produkowane jest z mięsa wieprzowego i doprawione wędzoną papryką. Ja wybrałam czabajkę, bo lubię różnorodność produktów w swojej kuchni, a także dlatego, że węgierskie wyroby są jeszcze mało znane, a równie dobre, co te z Europy zachodniej.

– Surową fasolkę można zastąpić fasolką z puszki (2 puszki będą niezbędne lub by waga po odsączeniu wynosiła 400 g).

Szczegóły

Porcje

6

Przygotowanie

45 minut (+ ew. 8h na namoczenie fasoli)

Gotowanie

45 minut

Składniki

 • 400 g drobnej białej fasoli

 • 800 g krojonych pomidorów z puszki

 • 250 g ostrej węgierskiej kiełbasy czabajskiej (zamiennie można użyć chorizo)

 • 1 duża cebula

 • 2 ząbki czosnku

 • 1 łyżeczka tymianku lub listki z dwóch łodyżek

 • 1 łyżeczka soli

Przygotowanie

 • Fasolę zalewam wodą i odstawiam do namoczenia na około 8 h lub najlepiej na całą noc. Po namoczeniu, fasolę odcedzam na sitku, przepłukuję wodą, przesypuję do rondla, zalewam wodą, tak by dwukrotnie przykrywała fasolę i gotuję przez około 40 minut i odcedzam. Kiedy woda zacznie się gotować, delikatnie solę zawartość rondla.
 • Cebulę i czosnek obieram, kroję na mniejsze kawałki i wrzucam do malaksera, siekam na drobne kawałki.
 • Do dużego rozgrzanego rondla wrzucam pokrojoną w plasterki kiełbasę, posiekaną cebulę z czosnkiem i tymianek. Całość podsmażam na średnim ogniu, co jakiś czas mieszając, do czasu, aż kiełbasa uwolni zawarty w sobie tłuszcz i całość lekko się zbrązowi – zwykle zajmuje to około 15 minut.fasola-z-czabajską-kiełbasą-w-pomidorach-na-ostrofasola-z-czabajską-kiełbasą-w-pomidorach-na-ostro
 • Kiedy kiełbasa jest już wyraźnie zarumieniona, dodaję pomidory z puszki, ugotowaną fasolę i pichcę na średnim ogniu przez około 45 minut. W tym czasie pomidory powinny się zredukować, a całe danie zgęstnieć.
fasola z czabajska kiełbasą w pomidorach na ostro