czekolada Wawel 70%

Czekolada

Wysokiej jakości ciemna czekolada jest bogata w błonnik, żelazo, magnez, miedź, mangan, fosfor, cynk i selen. Jednak, w związku z tym, że na rynku dostępnych jest wiele produktów sprzedawanych, jako czekolada, należy pamiętać, że nie wszystkie są sobie równe. Wybierając gorzką czekoladę, należy szukać tabliczek o zawartości kakao 70% lub wyższej. Ciemna czekolada z wyższą zawartością procentową kakao zawiera wyższe stężenie przeciwutleniaczy (flawonoidów) i składników odżywczych w porównaniu z czekoladą o niższej zawartości kakao. Według badań, spożywanie czekolady o wyższej zawartości kakao wiąże się z kilkoma korzyściami zdrowotnymi, takimi jak poprawa zdrowia serca i funkcji mózgu.

Czekolada z wyższą zawartością kakao ma również (zazwyczaj) mniejszą zawartość cukru. Ciemną czekoladę wytwarza się poprzez dodanie do kakao tłuszczu i cukru. Różni się od mlecznej czekolady tym, że zawiera niewiele składników pochodzenia mlecznego lub nie zawiera ich wcale. Najlepiej wybierać ciemną czekoladę wykonaną z jak najmniejszej ilości składników. Najlepsza ciemna czekolada zawsze zawiera jako pierwszy składnik kakao lub miazgę kakaową. Na liście może być kilka form kakao, takich jak proszek kakaowy, tłuszcz kakaowy i masło kakaowe. Wszystko to są dopuszczalne jako dodatki do gorzkiej czekolady. Zdarza się, że do ciemnej czekolady dodawane są inne składniki, aby poprawić jej wygląd, smak i trwałość. Niektóre z tych składników są nieszkodliwe, podczas gdy inne mogą mieć negatywny wpływ na ogólną jakość czekolady.

Czekolada rozłożona na kawałki

Jednym z takich składników jest cukier – często dodawany do ciemnej czekolady, aby zrównoważyć jej gorzki smak. Chociaż cukier jest ważnym składnikiem ciemnej czekolady, niektórzy producenci go nadużywają. Rzadko można znaleźć ciemną czekoladę bez dodatku cukru, dlatego praktyczną zasadą jest wybranie takiego produktu, który nie ma cukru wymienionego jako pierwszy składnik na liście, a idealnie byłoby, gdyby znajdywać i wybierać takie, w których cukier zamyka listę składników. Ważne, by przy im wyższym procencie kakao, zawartość cukru nie była zbyt wysoka.

Kolejnym dodatkowym składnikiem jest lecytyna, która służy za emulgator (łącznik), to znaczy, że uniemożliwia rozdzielanie się kakao i masła kakaowego oraz pomaga w mieszaniu smaków.
Lecytyna jest powszechnie otrzymywana z ziaren soi, więc często na etykiecie przedstawiona jest jako lecytyna sojowa, która zazwyczaj w czekoladzie stosowana jest z małych ilościach, dzięki czemu czekolada nie traci na jakości, a my – konsumenci – na zdrowiu.
Warto jednak wiedzieć, że lecytyna nie jest niezbędna do produkcji czekolady.

Wysokiej jakości gorzka czekolada nie powinna zawierać mleka. Jedynym wyjątkiem byłby tłuszcz mleczny, za którego nazwą kryje się masło, którego pozbawiono wilgoci. Producenci czekolady czasami dodają tłuszcz mleczny do ciemnej czekolady, aby ją zmiękczyć i dodać smaku. Podobnie jak w przypadku lecytyny, do produkcji ciemnej czekolady tłuszcz mleczny nie jest niezbędny.

Często spotykanym dodatkiem są aromaty. Należą do nich przyprawy, ekstrakty, olejki, których celem jest poprawa smaku czekolady. Najpopularniejszym aromatem, który można spotkać w ciemnej czekoladzie, jest wanilia. Niestety na etykiecie nie ma informacji, które aromaty są naturalne, a które sztuczne.

Niestety, ale na liście składników pojawiają się jeszcze – sporadycznie – tłuszcze trans, których spożywanie ma skutki związane jest z ryzykiem chorób serca. Takich wyrobów powinniśmy unikać.
Aby upewnić się, że czekolada, która kupujesz nie zawiera tłuszczów trans, sprawdź czy na liście składników nie znajduje się uwodorniony lub częściowo uwodorniony olej.

Ciemna czekolada 70% kakao
Biała czekolada
biała czekolada
Czekolada deserowa z orzechami
Czekolada mleczna z rodzynkami, orzechami i rumem
Czekolada mleczna z rodzynkami, orzechami i rumem