Burrata

Burrata

Burrata po włosku znaczy maślany, a ten ser z pewnością zasługuje na swoją nazwę, ponieważ całkowicie świeży ma piękny maślany aromat i łagodny lekko słodkawy śmietankowy smak. Niekiedy konsystencją może przypominać bardzo świeżą mozzarellę, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę poniższą informację – że środek burraty składa się z bardzo świeżej mozzarelli.
Burrata pochodzi z Pugli, wytwarzana z mleka krowiego powstaje w 24-48 h, waży 250-500 g, występuje w najróżniejszych kształtach, choć najbardziej popularną formą jest kulka.

Burrata, razem z mozzarellą i fetą, zaliczana jest do kategorii serów świeżych, które zwykle gotowe są do spożycia w ciągu kilku dni, a nawet godzin od wyprodukowania. Są tak świeże, że ledwie mają czas na rozwinięcie swojego smaku, dlatego też, typowo określa się go jako mleczny, słodki, cytrynowy, orzeźwiający, cytrusowy lub kwaśny. Nie oznacza to, że sery te są mdłe, wręcz przeciwnie, umiejętności prawdziwego rzemieślnika (serowara) mogą wydobyć z mleka subtelne smaki: słodkie, trawiaste nuty mleka krowiego, aromatyczny, zielny charakter mleka koziego z nutą białego wina i kruszonych migdałów; bogactwo mleka owczego, które sugeruje orzechy brazylijskie, karmelizowaną cebulę i pieczoną jagnięcinę; lub skórzaste, ziemiste odcienie mleka bawołów.

Burrata, tak jak i mozzarella powstaje w procesie zwanym w serowarstwie pasta filata. Pasta filata to technika produkcji stosowana w wytwarzaniu włoskich serów, polegająca na wirowaniu i rozciąganiu skrzepu w gorącej wodzie, co nadaje serowi jego włóknistą i sprężystą strukturę. Burrata od mozzarelli różni się tym, że jej zewnętrzna warstwa, torebka, czy też kieszonka, powstaje w wyniku zastosowania wyżej wspomnianej techniki, a jej wnętrze stanowi świeżuteńka mozzarella skąpana w tłustej śmietance.

Ja burratę uwielbiam, tak bardzo świeżą, jak i trochę bardziej dojrzałą, kiedy już kwaśniejsza szczypie delikatnie w język.
Mogę jeść ją razem z pesto i słodkimi, mocno dojrzałymi pomidorami malinowymi i z ciepłą grzanką pszennego chleba, jak i w zapiekanych daniach (np. lasagne czy parmigiana), jako zamiennik mozzarelli (dzięki śmietance zawartej w kieszonce) daje daniom jeszcze bogatszy smak, czy jako cudowny zagęstnik do prostego sosu pomidorowego i z makaronem.

Wszystkie informacje o serze pochodzą z książki World Cheese Book, wydawnictwa DK, pod redakcją Juliet Harbutt.

Burrata