prosty-makaron-pszenny

Prosty makaron pszenny

Nie ma dla mnie nic przyjemniejszego nad samodzielnie skonstruowany posiłek, może być najprostszy na świecie, jak np. omlet czy kuskus z warzywami, ale świadomość, że został wykonany własnoręcznie, z troską o używane składniki, sprawia, że serce rośnie, a jedzenie sprawia ogromną przyjemność.

Przyznać muszę – i wcale mi z tego powodu smutno nie jest, że jestem miłośniczką glutenu. Kocham pieczywo, makarony, ciasta (najbardziej babki i drożdżowe, z kremami mniej) i nie mniej uwielbiam sama nad nimi pracować – z wiekiem i z czasem angażuje się w coraz więcej samodzielnych wyrobów z mąki. Kiedyś makaron do lasagne kupowałam, a od jakiegoś czasu robię go samodzielnie – korzystając właśnie z tego prostego przepisu. Tak samo było w przypadku kapusty z grzybami, którą chętnie przerobiłam na łazanki z makaronem na bazie tego przepisu. Nie sądzę bym prędko zmieniła zdanie i wróciła do kupnych wersji (chyba, że o specyficznych kształtach mowa 😉). Przyjemność z jedzenia świeżo i własnoręcznie zrobionego makaronu jest niesamowita 😊.

Pomysł na dania, do których można wykorzystać makaron? Oto i one: lasagne z mięsem i warzywami, penne z kozim serem, szpinakiem i szparagami (wystarczy penne zamienić na wstążki dowolnej szerokości i długości) lub wege łazanki z podgrzybkami.

Szczegóły

Porcje

1 lasagne lub dla 4 osób

Przygotowanie

15 minut

Gotowanie

3 minuty

Składniki

  • 300 g mąki pszennej

  • 150 ml letniej wody

  • ½ łyżeczki soli

Przygotowanie

  • Mąkę i sól przesypuję do misy miksera, dodaję ¾ przygotowanej wody i uruchamiam mikser (z szerokim, płaskim mieszadłem), mieszam początkowo na niskich obrotach, by mąka nie wyskoczyła z misy, kiedy mąka zacznie wchłaniać wodę, a składniki zaczną łączyć się w ciasto dolewam pozostałą część wody i przełączam mikser na szybszy tryb. Mieszam ciasto przez około 5 minut, do uzyskania sprężystej i zwartej konsystencji. Kiedy ciasto jest gładkie i wyrobione, odstawiam je na około 10 minut, by gluten zawarty w mące zaczął się uwalniać. Po tym czasie mieszam ciasto raz jeszcze i przekładam na podsypaną mąką stolnicę, wałkuję i wycinam pożądane kształty.
  • Jeśli gotuję, to w mocno osolonej wodzie przez około 2 minuty lub do czasu aż wypłyną na wierzch.
  • Jeśli używam do zapiekanek, jak np. lasagne – używam surowego, cienko rozwałkowanego płata.
Domowy-makaron